System stopni

System stopni zaawansowaniaWe wszystkich sztukach walki stosowany jest system stopni opisujących poziom wtajemniczenia adeptów. Stopnie posiadają swoje nazwy i odzwierciedlenie, najczęściej w kolorze pasa, którym przewiązywane są stroje do ćwiczeń.

Powszechnie przyjęty jest podział stopni na uczniowskie (kyu. różne kolory) i mistrzowskie (dan, głównie czarne). Stopnie i odpowiadające im kolory różnią się zależnie od rodzaju sztuki walki. W samym karate także różne style stosują różną gradację kolorów.
Skąd te różnice ? Początkowo stosowane były tylko trzy kolory pasów:

- biały (początkujący uczeń),
- brązowy (zaawansowany uczeń),
- czarny (mistrz).

Pierwszą sztuką walki, w której dodano inne kolory było judo. Winien był wzrost zainteresowania judo przez europejczyków i amerykanów. Ludzie wychowani w kulturach zachodnich przejawiali mniej wytrwałości od Japończyków, byli bardziej żądni wszelkich zewnętrznych oznak postępu swych umiejętności. Przyjęta w judo zasada pasów w kolorach tęczy, od jaśniejszych do ciemniejszych, jest dzisiaj stosowana w systemach stopni większości japońskich sztuk walki. Kolory te, to wg kolejności: biały - żółty - pomarańczowy - zielony - niebieski - brązowy - czarny.

W Kyokushin znaczenie kolorów ma podłoże w czakramach, znajduje odzwierciedlenie w świadomym podejściu ćwiczącego do celowości treningu i kształtowaniu swej osobowości na drodze karate.

 


1. pas biały, biel symbolizuje otwarty umysł skłonny chłonąć wszystko z otoczenia. Jak białe światło zawiera w sobie całą gamę przyszłych kolorów.

 

 


2. pas pomarańczowy (czerwony), wraz z pierwszymi treningami pierwotna biel nabrała pewnych doświadczeń, pociemniała, wchłonęła kurz i pot. Czerwień odpowiada muladhara czakra - elementowi ziemi. Trenujący uzyskuje poczucie równowagi, zaczyna kontrolować ruchy swojego ciała i kieruje nim.

 

 3. pas niebieski, stopień często określany jako mizu-no-kokoro czyli duch jak woda. Osobowość ucznia nadal daje się kształtować, nie stawia oporu. Adept nabiera płynności i łagodności ruchów, umiejętności dostosowania się do przeciwnika. To także pierwsza poważniejsza próba panowania nad swoim umysłem, przezwyciężenia niechęci do wysiłku i monotonii treningu.

 

 4. pas żółty, związany jest z symbolami ognia (manipura czakra). Adept zyskuje już umiejętności, którymi przewyższa swoich rówieśników. Rozpiera go energia, żądza sukcesów i wiara w swoje umiejętności. Jest nieokiełznany i poszukuje możliwości sprawdzania się. Ufny w swoje ciało, często zapomina o psychicznych aspektach sztuki karate.

 

 5. pas zielony, to mieszanina niebieskiego i żółtego. Zielony to mądrość i dojrzałość, połączenie impulsywnego żółtego z ogarniającym i elastycznym niebieskim. Towarzyszy mu zrozumienie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. Zielony jest świadomy swoich umiejętności, ale zaczyna też rozumieć jak wiele jeszcze musi się nauczyć.

 

 6. pas brązowy, łączy w sobie cechy pomarańczowego, niebieskiego i żółtego - czuje swoje ciało, bardzo dobrze opanował wszystkie techniki i dzieli się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. Spokój i jasność umysłu płyną już z doświadczenia. Zachowanie równowagi pomiędzy ciałem i duchem to jego najważniejsze zadanie.

 

 7. pas czarny, jest kolorem siły. Powiązany z sahasrara czakra kieruje swoim oddechem, jego medytacja rozszerza świadomość i wykracza poza cielesność. Uzmysławia sobie swoje miejsce na drodze do doskonałej jedności ducha i ciała, miejsce na … początku tej drogi.

Artykuły: